• Absolventi školy

• Mgr. art. Martin KAPERÁK

• roky štúdia na našej škole: 2010 - 2014

študijný odbor: grafik digitálnych médií

Aké je Vaše súčasné profesionálne pôsobenie?

Momentálne pracujem ako VFX/CGI generalist v bratislavskom štúdiu, kde vytvárame CGI/VFX produktové videá.

Ako si spomínate na štúdium na našej škole, respektíve aká je Vaša osobná skúsenosť?

Štúdium a roky strávené na tejto strednej škole boli jedinečné. Stretol som tu skvelých ľudí a spoločne sme vytvorili nezabudnuteľné zážitky. Práve na strednej škole som sa začal naplno venovať grafike, kde ma učiteľka v 1. ročníku veľmi dobre nasmerovala a naučila základy photoshopu a kompozície. Ďalšie ročníky som už išiel vlastným smerom, začal som sa viac venovať úprave fotiek vo photoshope a video tvorbe (motion design). Spomínam si, že aj keď som počas odborných hodín pracoval na svojich výtvoroch a učení photoshopu či after effektov, učitelia nato brali ohľad a nevyžadovali odo mňa stopercentnú pozornosť, pokiaľ som spravil zadanie, ktoré od nás žiadali. Stredná škola mi síce nedala toľko vedomostí o odbore, ktorý ma zaujímal, na druhej strane ma naučila niečo podstatnejšie, a to ako pracovať na projekte, ako sa sám motivovať na tvorbu a čo je z tohto všetkého najdôležitejšie, aj keď nevieš všetko, vždy sa nájde cesta, ako to spraviť, podstatné je nevzdávať sa. Práve vynaliezavosť mi pomohla dostať sa na vysokú školu a s úspechom prejsť projektmi, ktoré boli jej súčasťou.

Moje poďakovanie patrí učiteľom odborných predmetov, hlavne za ich čas a vedomosti, ktoré mi odovzdali v rámci odboru.

Čo by ste odporučili budúcim absolventom a súčasným žiakom našej školy?

Škola nie je iba o učení sa, písaní písomiek či dostávaní známok. Je to jej súčasťou, no nie podstatou. Tým, že sa učíte možno na prvý pohľad nepotrebné veci, cvičíte si myseľ a učíte sa vytvárať myšlienkové prepojenia, ktoré sa vám raz zídu. Zo školy by ste si mali odniesť nielen vedomosti, ale aj mindset, ktorý vás zavedie za cieľom, ktorý si stanovíte.